Nie da się zmienić człowieka, ale co zrobić jak ktoś nie umie współpracować zespołowo? Jest to związane z relacjami w zespole także za to odpowiedzialny jest Scrum Master. Jeżeli pracownik jest nastawiony entuzjastycznie i chce współpracować należy pomóc.

Słuchanie

Moja żona mówi, że mam dwie wady: 
1. Że jej nie słucham 
2. I coś tam jeszcze mówiła…

Najważniejsze w dyskusji jest słuchanie, zanim zaczniesz wypowiadać kolejną kwestię lub argumentować swoje tezy – zapoznaj się z opiniami innych. Często w trakcie spotkań jak ktoś dojdzie do głosu – mówi długo i porusza wiele tematów. Jak Scrum Master powinien zareagować?

Niestety, ale w takich momentach Scrum Master ma obowiązek reakcji, dyskusja powinna byc zdrowa a gaduły muszą zacząć słuchać innych. W sytuacji, gdy każdy będzie miał możliwość wypowiedzenia – długie monologi zaczną się skracać. 

Narzekanie

Poruszanie problemu bez podania rozwiązania – to narzekanie. 

Jedna rada: unikać narzekania, zabronić narzekania. Jeżeli jest osoba narzekająca – należy to naprawić, pomóc jej doskonalić umiejętność rozmawiania. Takie zachowania w trakcie spotkań należy punktować i zmieniać je w konstruktywną krytykę. Scrum Master po zauważeniu narzekania powinien wyczuć „problem” a następnie zapytać innych o zdanie -> czasem jest tak, że nie ma rozwiązania, wtedy niestety trzeba z tym żyć, a w sytuacji, gdy problem zostanie poruszony ponownie – należy przypomnieć, o braku możliwości zmiany.

Wypowiadanie

Jeżeli przejmujesz głos w trakcie spotkania pamiętaj

Jeżeli po Twojej wypowiedzi, gdzie zgłosiłeś wątpliwości zespół nie podejmuje tego tematu – jest to spory problem. Oznacza to, że nikt Ciebie nie słuchał albo jesteś ignorowany – powinieneś porozmawiać ze Scrum Masterem o tym, o ile on nie zareagował. 

Podsumowanie

Scrum Master powinien na bieżąco pracować z członkami zespołów w celu podnoszenie kwalifikacji w tym temacie. Spójny i dojrzały zespół zawsze będzie dążyć do porozumienia w sposób konstruktywny, lecz aby to osiągnąć – jego członkowie powinni pracować nad tym. 

Praca zespołowa to jest umiejętność, której musimy się nauczyć, wymaga wiele pracy i porusza dużo aspektów. Zmiana członków zespołu jest ostatecznością – zawsze powoduje obniżenie wydajności przez jakiś czas, i nie daje gwarancji, że nowy pracownik będzie umiał pracować zespołowo. Dlatego Scrum Master powinien posiadać wysokie zdolności interpersonalne, aby wykrywać dysfunkcje zespołu i je niwelować.