Transformacja przedsiębiorstwa w celu wykorzystania Scrum moim zdaniem to zły cel. Podstawą działania tego frameworka są poprawnie wdrożone zasady i wartości Agile. Scrum jest kwintesencją i “efektem ubocznym” zmiany firmy do działania w metodykach Agile.  

Dlaczego? 

Samo wprowadzenie Scrum Mastera, oraz przeprowadzanie spotkań to za mało. Osoby, które nie rozumieją Agile, nie stosują się do zwinnych zasad nie będą wiedziały jak się zachować w trakcie Sprint Review, Retrospektywy, czy Planowania, nie mówiąc już o Daily. 

W Scrumie nie ma opcjonalnych czynników i wszystko musi zostać wdrożone, np. Samoorganizacja zespołu. W wielu firmach jest to niemożliwe do implementacji z powodu braku zaufania. Te jednak możemy uzyskać poprzez poprawę pracy zespołowej, a znowuż to osiągniemy na początku formując zespoły.  

Kolejnym krokiem jak już jest zespół jest jego budowa, diagnoza etapu rozwoju, odnalezienie dysfunkcji i praca od podstaw nad komunikacją i współpracą. 

Zespół -> Budowa zespołu -> Komunikacja -> Zaufanie -> Samoorganizacja -> Scrum 

Scrum’a nie da się wdrożyć poprzez Scrum Mastera 

Oczekiwania większości firm są takie, że po zatrudnieniu Scrum Mastera, nagle będziemy mieli działającego Scrum’a. Ubolewam, że są osoby, które podejmują się takich działań. Jeżeli firma nie jest gotowa na totalną zmianę modelu pracy – Scruma nigdy nie uda się zaimplementować. Kolejny raz przytoczę Górę Lodową Agile. 

Podsumowanie 

Przy właściwej pracy z poszanowaniem każdej osoby, pracując zgodnie z zasadami Agile Manifesto http://agilemanifesto.org/iso/pl/principles.html, Scrum wdraża się prawie sam, w takich sytuacjach rzeczywiście dobry Scrum Master, może pomóc w dalszej transformacji przedsiębiorstwa, natomiast ten proces należałoby rozpocząć od współpracy z trenerem Agile.