Scrum nie rozwiązuje twoich problemów. Ludzie robią. To, co zrobi Scrum, sprawi, że twoje problemy będą boleśnie przejrzyste, aby ludzie mogli wymyślić kreatywne rozwiązania.

https://www.scrum.org/resources/blog/4-dimensions-scrum-mastery

Czy widzisz słonia na obrazku?

Tak, niektórzy nie widzą – taka jest rzeczywistość. Kiedyś jak pracowałem jako początkujący programista się zastanawiałem, dlaczego niektóre problemy nie są rozwiązywane, strasznie mnie to irytowało. Czy to serwer którego nie można było zmienić, czy osoby które nie chciały pomóc, albo procedura wtrzymująca innowacje. Można to właśnie porównać do sytuacji – znajdź słonia. 

Scrum rozwiąże nasze problemy – kłamstwo

Wiele osób dąży do wprowadzenia Scrum’a w celu rozwiązania problemów: niskiej jakości produktu, kiepskiej komunikacji, rotacji pracowników. Przecież jest tyle pozytywnych informacji o tym, że Scrum pomógł rozwiązać te problemy. To jest skrót myślowy. 

Praca zgodnie z tą metodyką uwidacznia dysfunkcje zespołu – prawie zawsze jest tak, że problemy komunikacyjny, jakościowe, pracownicze – są bardziej eksponowane. To boli. Dlatego czasem słyszy się głosy – odchodzimy od Scrum’a, nasi pracownicy nie są gotowi na samoorganizację – musimy im mówić co mają robić. 

To co w takiej sytuacji?

Aby osiągnąć zyski z wprowadzenia Scrum’a neleży stworzyć ku temu właściwe warunki. Zacznij od wprowadzenia zasad Agile Manifesto – proste 12 kroków. Możesz implementować je po 1 na tydzień/miesiąc. Dzięki temu zidentyfikuj obszary, w których Twoja firma nie pracuje zwinnie – i napraw to. 

Jest to trudne, ale bez Agile nie ma Scrum, a bez Scrum – nie ma efektów Scrum’a – prosta logika. Inne wyjście jest posiadanie świadomości sytuacji i nie „malowanie trawy na zielono” ale jasne przedstawianie sytuacji. 

Nie oszukujmy klientów mówiąc że dzięki Scrum robimy lepsze projekty – prawda jest taka, że to ludzie poprzez lepszą współpracę są w stanie efektywniej pracować.

Podsumowanie

Scrum jest bezlitosny – uwidoczni dosłownie każdą dysfunkcję zespołu. Dobry Scrum Master uwidoczni wszystko to co ukryte, schowane – i wskaże drogę do poprawy. Dzięki trwaniu w tej metodyce poprawisz cały proces tworzenia produktu i prawdopodobnie wprowadzić ten sposób pracy w innych obszarach działalności firmy.