Scrum Master na Daily – zazwyczaj marnuje czas… Ale jak to? Daily bez Scrum Mastera – no tak to, to spotkanie jest dla Zespołu Deweloperskiego. I to ten zespół powinien wiedzieć jak je przeprowadzić. Jeżeli SM jest obecny to w celu poprawy procesu. 

Cel Scrum Mastera? 

Nadrzędnym celem SM jest udowodnienie, że nie jest potrzebny. Celem jest proces, który się odbywa jest tak idealnie, że nie wymaga wsparcia ani dostrojenia. Ale jak wiemy w tej całej zabawie biorą udział ludzie. Także nie jest to możliwe na dłuższą metę – ale w pewnej części powinno być osiągalne. 

Także ciągłe angażowanie się w Daily – nie jest dobre, oznacza to, że Zespół Dev ciągle się uczy jak być samoorganizującym się zespołem. 

Daily? 

Najprościej: jest to spotkanie Zespołu Deweloperskiego w celu wykrycia czegoś co nie pozwoli osiągnąć Celu Sprintu, i znalezienie na to rozwiązania.  

W tym przypadku obecność Scrum Mastera na Daily powinna się ograniczyć tylko do upewnienia się, że odpowiednie pytania padły, i zostały udzielone odpowiedzi. Gdy Scrum Master jest obecny na każdym spotkaniu, i zawsze interweniuje – oznacza to, że Zespół jest na bardzo początkowym poziomie.

Forming -> Storming -> Norming -> Performing

Często przedstawiane na wykresie liniowym jako proces, jednak ze strony zespołu – jest to cykl. Zespół pracujący idealnie, często spada do etapu Storming – wtedy trzeba działać. Wynika to z mojego doświadczenia, zawsze jak jest osiągany wielki cel (produkcyjny build, deadline) (etap : performing) nagle emocje się uwalniają lub opadają – i wtedy – jest czas kłótni (etap: storming).

Bruce W. Tuckman – jako cykl

Jak dążyć do Performing w Daily? 

Na warsztatach Scrum & Scrum Master ten temat drążymy cały czas. Jak pomóc tworzyć dobry zespół aby nie wymagał interwencji Scrum Mastera.

Między innymi:

Uwaga – wszystko zależy od zespołu, nie da się stosować tych samych metod dla każdego zespołu.

Więc jak? Empirycznie! 

Scrum Master powinien dążyć do samoorganizacji zespołu. Usuwanie przeszkód powinno następować tylko poprzez pokazywanie możliwych rozwiązań. Niekoniecznie najlepszych – bo dla każdego co innego jest najlepsze.  

Dobra dyskusja zespołu doprowadzi do znalezienia najlepszego dla nich rozwiązania. Dlatego – gdy zespół będzie umiał sam siebie równoważyć, wygaszać kłótnie i podejmować decyzje – dojdzie do samoorganizacji. 

Podsumowanie 

Nie każde spotkanie w Scrumie wymaga obecności Scrum Mastera. Daily jest najprostszym z możliwych spotkań, trwa max 15 minut i ma jedno proste założenie – czy osiągniemy Cel czy też nie i co nam przeszkadza w tym?

Jeżeli w Twoim zespole, Scrum Master jest na każdym Daily – to źle. Postarajcie się tak działać, aby SM nie był potrzebny – wtedy zespół osiągnie samoorganizację. 

Polecam: