Rozmowa z Michałem Januszewskim, doświadczonym Scrum Masterem oraz Agile Coach. Rozmawiamy o tym ile lat doświadczenia potrzebnych jest w portfelu Scrum Mastera, aby był uważany za dobrego w swej profesji? Rynek poszukuje Scrum Mastera z dwu, trzy letnim doświadczeniem, jak to się wpisuje w rzeczywistość?
Wypracowane lata, a może doświadczenie jest bardziej cenione na rynku pracy?
Rekruterzy pisząc ogłoszenia mają problem jak zdefiniować doświadczenie w tym obszarze specjalizacji, dlatego najczęściej podają okres dwa, trzy lata.
Scrum Master jest „dobry” gdy ma doświadczenie, może je zdobyć w sześć bądź dziewięć miesięcy. Nie działa tu zasada, że ten pracujący kilka lat, będzie lepszy od tego piastującego stanowisko od niecałego roku.
Zasadnym może być stwierdzenie, że Scrum Master doświadczenie zdobywa przez obserwacje, przemyślenia i wyciąganie wniosków nie tylko z własnych zdarzeń, działań czy sytuacji, lecz także i innych.
Zebranie tego co powyżej w całość, mówiąc kolokwialnie „poukładanie tego” i zrozumienie nie jest zależne od stażu pracy tylko od umiejętności.
Często osoby pracujące na stanowiskach takich jak np. Kierownik projektu z powodzeniem wykorzystują Scrum, mimo że ich projekt nie jest z branży IT. Niestety znane są przypadki, gdzie taka osoba aplikuje na stanowisko Scrum Mastera stricte w środowisku IT i na spotkaniu dowiaduje się, że nic nie wie o Scrum, co jest jawną nieprawdą.
Dobry Scrum master to taki, który poprzez dawanie przykładu uczy zespół jak ma się samodoskonalić.
Scrum Master powinien mieć wiele zespołów, które wspiera w trudnych momentach, nad każdym zespołem musi pracować, aby był coraz lepszy.
W nowym „młodym” zespole tłumaczy co to Scrum i „ustawia” zespół do pracy w tej metodyce. Z czasem kolejno każde zadanie, działanie, wydarzenie odsuwa od siebie, przenosi na odpowiednie osoby w zespole i wokół niego.
Dochodzi do momentu, że dla siebie jako Scrum Mastera zostawia tylko retrospektywę sprintu, jednak też już jej nie prowadzi tylko nadzoruje. Jest dobry w swojej roli, gdyż dąży do tego, aby zespół był niezależny również od Scrum mastera.
Jego cel – budowanie zespołu samoorganizującego się.